Tanultunk a múlt hibáiból – a nagy bukások után már áldják a magyarok nevét Angliában

Így válnak valóra honfitársaink álmai Liverpoolban.

A három sikeres Eb-szereplés után újabb cél lebeg a magyar labdarúgó-válogatott szeme előtt. Szoboszlai Dominik csapatkapitány a következő világbajnokságra is kivezetné a nemzeti csapatot.
A világ egyik legjobb klubcsapatánál nyitotta tágra az ajtót a magyarok előtt Szoboszlai Dominik. A labdarúgó-válogatott csapatkapitánya olyan bizalmat épített a teljesítményével, hogy Anglia regnáló bajnokánál is bátran igazolnak a honfitársak közül. Mint arról korábban írtunk, a Vörösöknél bő másfél évtizede megfordult már jó néhány magyar, de akkor elsősorban az utánpótlásban bizonyíthattak Németh Krisztiánék. Ezúttal más a helyzet, Szoboszlai mellett a legfrissebb igazolás, Kerkez Milost is egyértelműen a kezdőcsapatba szerződtették, a 20 éves Pécsi Ármin az egyedüli hármójuk közül, aki a jövő embereként a későbbiekben kaphat majd bizalmat a legjobbak között.
Nem sűrűn fordul elő hazánk fiaival, hogy ilyen szép számban összejönnek egy ilyen kimagasló klubcsapatban. Érdekesség, hogy hasonló „magyarosodásra” legutóbb Németországban figyelhettünk fel, amikor Szoboszlai mellett még két magyar válogatott játékos, Gulácsi Péter és Orbán Willi volt húzóembere a Bundesligában és a Bajnokok Ligájában is sikeresen szereplő lipcsei együttesnek. A berlini Herthában is sok honfitársunk kapott lehetőséget, ráadásul mindegyik Dárdai-fiú volt, de az akkori sikereik nem mérhetőek a Liverpooléhoz. A németeknél még a 2000-es évek elején fordult meg több magyar ugyanazon klubcsapatban: az Energie Cottbusnál néhány éven belül Horváth Ferenc, Lőw Zsolt, Mátyus János, Miriuta „László” Vasile, Sebők Vilmos, Szélesi Zoltán és Vincze Ottó is letette a névjegyét. Angliában pedig a Plymouth Argyle-nál akadt példa hasonlóra a kétezres évek közepén, amikor Buzsáky Ákos, Halmosi Péter és Tímár Krisztián nevét skandálták a lelátókon a Zarándokok szurkolói.
Ezt is ajánljuk a témában
Így válnak valóra honfitársaink álmai Liverpoolban.
A Szoboszlai-hatás a Mersey-folyó partján tehát működik, most pedig egy egész nemzet szurkol azért, hogy a válogatottban is újabb sikerekkel kecsegtessen. Marco Rossi együttese ugyanis nem kisebb sorozatot kíván megtörni, mint hogy 40 év elteltével ismét ott lehessen a világbajnokságon.
A sorozatban három Európa-bajnoki részvétel ugyanis meghozta a magyarok étvágyát, így most a hőn áhított vb-szereplés került fókuszba.
Egyetlen bökkenő akad, erre a tornára jóval nehezebb kvalifikálni, mint a kontinensviadalra.
Mint ismert, a Rossi vezette nemzeti csapat az ősszel a F-csoportban a friss Nemzetek Ligája-győztes Portugáliával, az Eb-előtt a hosszú veretlen szériánkat lezáró Írországgal, valamint a „sötét lónak” számító Örményországgal nézhet farkasszemet. Apró bökkenő: egyenes ágon kizárólag a csoportelső jut ki az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó által közösen rendezett vb-re, a csoportmásodiknak már rájátszást kell vívnia a kvalifikációért. És az nem egyszerű műfaj, mint ahogy azt láttuk, tapasztaltuk a törökök elleni márciusi NL-párosmeccsen.
Ezt is ajánljuk a témában
A maradék alig 10 százalékért pénteken indult a harc a regisztrált szurkolók között.
Miközben Szoboszlaiék elszántan fogadkoznak, sokat érhet a csapatkapitány tapasztalata, nemzetközi rutinja és vezérszerepe a sorozatban, ám kívülről úgy tűnik, a válogatott kisebb hullámvölgybe került. A Rossi-csapat korábban futószalagon szállította a bravúrokat, az elmúlt egy évben ezek ritkábban jöttek össze. A kiegyenlített erőviszonyok, a formaingadozás és a szerencsefaktor természetes ciklikussága magyarázatot adhat a történtekre, de akkor sem kerül a történelemkönyvek aranylapjaira: tétmeccsen egyetlen győzelem került a statisztikákba tavaly nyár óta.
A szövetségi kapitány korábban önkritikusan fogalmazott, de legutóbb már egy konkrét problémát is megnevezett, amely a további fejlődésünk útjába állt.
A 2024-es Eb-szereplésért részben saját magát tette felelőssé a keret kiválasztásánál elkövetett hibájára utalva, az őszi NL-kudarcok ugyanakkor a tévesen átalakított taktika számlájára írhatók. A törökök elleni találkozókon és a svédek elleni júniusi mérkőzésen kifejezetten fájó volt a válogatott helyzetkihasználása – részben ennek is köszönhető a 3–9-es idei gólkülönbség. Ebben feltétlenül fejlődnünk kell, amikor ráfordulunk az őszi vb-selejtezőkre.
Sok helyzetet kialakítunk, de nem értékesítjük ezeket. Ezzel már majdnem egy éve, az Európa-bajnokság óta problémánk van.
Nagyon fontos, hogy ebben javuljunk, mert ha egy topcsapat ellen hagysz ki négy-öt gólhelyzetet, akkor elveszíted a mérkőzést. El sem tudják képzelni, mennyire szeretném, hogy kijussunk a vb-re, de legyünk realisták. Ha optimista vagyok, akkor is csak playoff útján juthatunk ki” – fogalmazott Marco Rossi.
Az utóbbi időben felröppent pletykák szerint a magyar-olasz Marco Rossi elveszítette az öltözőt a válogatottnál. Az MLSZ májusban újraválasztott elnöke, Csányi Sándor a sportnapilapnak adott interjúban erre is reagált.
„Minél népszerűbb a nemzeti csapat, annál több híresztelés, következtetés és pletyka lát napvilágot. Ez nekem azt üzeni, hogy az emberek számára újra fontos beszédtéma a magyar válogatott. Az elmúlt három évben a keret folyamatos átalakuláson ment és megy keresztül. A korábbi fantasztikus csapategység megtartása a változó összetételben, a hosszú ideig tartó sérülések, a meghatározó játékosok kiöregedése, a tehetséges fiatal, de még nem elég tapasztalt játékosok beépítése, a keret hierarchiájának újrarajzolása sohasem egyszerű feladat, de Marco eddig mindig megoldotta” – fogalmazott Csányi.
Ezt is ajánljuk a témában
A szövetségi kapitány úgy véli, az azerinél jobb csapatok ellen nem fog beleférni az ilyen gyenge helyzetkihasználás.
2026-os labdarúgó-világbajnokság, selejtezők, F-csoport
Ezt is ajánljuk a témában
Nem köntörfalazott válaszában az MLSZ elnöke.
Az elmúlt három Európa-bajnokságra való kijutás alapjaiban határozta meg a sportág megítélését Magyarországon, ám az Eb-eredmények ellenére még mindig van egy társadalmi réteg, amely előszeretettel köszörüli a nyelvét a labdarúgókon. Objektív szempontok alapján azonban világosan kirajzolódik a tendencia, vagyis hogy fejlődésnek indult a foci hazánkban: a felnőtt válogatott teljesítménye, a klubcsapatok nemzetközi szereplése, az infrastrukturális lehetőségek, topbajnokságokba igazoló futballisták és az utánpótlásban szereplő játékosok száma is jól példázza a fenti megállapítást. Tény, még mindig van hová fejlődni, a korosztályos válogatottak által mutatott teljesítmények, az utánpótlás-nevelő műhelyek eredményessége vagy az első és másodosztályú találkozók látogatottsága tekintetében, de a korábbi egy helyben toporgás után építhetünk az alapokra: a „magyar szabály” néven elhíresült rendelkezéssel az irány már kifejezetten optimista jövőképet festhet.
Ezt is ajánljuk a témában
A portugál válogatott Nemzetek Ligája-győztesként érkezhet szeptemberben Budapestre.
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka